Velký dechový orchestr Němčice nad Hanou navštívil Španělsko

V termínu od 7. 10. do 12. 10. 2014 proběhl ve španělském městě Malgrat de Mar 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu za účasti jedenácti orchestrů z Polska, Itálie, Švýcarska, Německa, Španělska a také České republiky, kterou poprvé reprezentoval Dechový orchestr mladých ZUŠ Němčice nad Hanou.

Festivalu, jehož součástí a do jisté míry také vyvrcholením byla soutěž, se mohly zúčastnit pouze amatérské soubory. Ty byly rozděleny do čtyř kategorií - na koncertní dechové orchestry, tzv. „show marching bandy“, mažoretkové skupiny a folklórní taneční soubory.

Odbornou porotu pro kategorii koncertních dechových orchestrů zastoupili členové světové hudební asociace FIBM, která festival zaštítila. Byli jimi Josef Ratajczak a Donald Vandoninck z Belgie a Mike Townsend z Kanady. Ve výše jmenované kategorii soutěžil také Dechový orchestr mladých z Němčic nad Hanou, který získal třetí místo ve zlatém pásmu a umístil se tak za druhým nejlepším orchestrem z Polska a vítězným ze Švýcarska. Také sestavení repertoáru podléhalo soutěžním pravidlům, na jejichž základě měly orchestry prezentovat jednu věc příznačnou jejich národní hudební kultuře, druhou koncertního charakteru a třetí vybrat ze stylu populární hudby. Dirigent Jindřich Novák tak vsadil na skladby – Slovácký tanec (František Maňas), Nostradamus (Otto M. Schwarz) a You're Such A Good-Looking Woman (Michael Edward Hazlewood). První jmenovaná skladba zaujala zejména kanadského porotce, který velice kladně ohodnotil její interpretaci.

V době, kdy orchestr odjížděl do Španělska, ukázal podzim poprvé svou chladnější tvář. V mnohých členech to vyvolalo, ohledně počasí v Katalánsku, zbytečnou obavu. A tak každý, kdo si přibalil plavky jistě nelitoval. Volné dny pak všichni hráči spolu s vedením orchestru trávili u moře a ve spojení s velice kvalitním ubytováním a výtečnou stravou si člověk ani nepřipouštěl, že někde ve středu Evropy ho po návratu čeká chladné a deštivé počasí. Organizace doprovodných programů festivalu proběhla bez problémů a orchestr se tak před samotnou soutěží mohl dvakrát představit při pochodové přehlídce a jednou své umění prezentovat i formou koncertu. Snad jediným nedostatkem byla absence prostor, kde by se muzikanti mohli společně sejít a vytvořit si vlastní formu společenského večera, jak bývá dobrým zvykem. Ovšem dva večery strávené u moře při zpěvu a za doprovodu „španělky“ splnily svou společenskou funkci na výbornou.

Nakonec je nutné snad jen dodat, že všichni členové orchestru společně s dirigentem do soutěžního vystoupení šli s plným nasazením a to nejen po stránce muzikantské, ale taky té organizační. Při návratu domů pak mohl být každý se svým výkonem náležitě spokojen.

Mgr. Jitka Hanáková, členka DOM

You have no rights to post comments

Přihlaste se